Unapređenje i modernizacija obrazovanja i nauke
Prioritet 1Razvoj savremenog sistema zdravstvene zaštite
Prioritet 2Unapređenje sistema socijalne zaštite i položaja ranjivih grupa stanovništva
Pružanje finansijske i druge podrške porodicama koje planiraju rađanje djece i porodicama sa djecom u stanju socijalne potrebe i pružilo bi sigurnost i podstaklo njihovu odluku na rađanje djece, odnosno sprečavanje odvajanje djece od bioloških porodica. S druge strane, sve izražajniji problem nasilja u porodici, naročito izražen u vrijeme pandemije i restrikcije kretanja, odnosno u vrijeme smanjenja ekonomske aktivnosti (recesije) i smanjenih novčanih priliva, potrebno je adekvatno adresirati. Za ostvarivanje ovih aktivnosti potrebno je uspostaviti sporazume između nadležnih ministarstava i ustanova radi razmjene podataka o korisnicima i razviti integralni sistem socijalnih karata i registara koji će osigurati pravovremenu i pouzdanu informaciju o stanju i potrebama društva. Potrebno je razvijati socijalne servise u lokalnim zajednicama i omogućiti pristup socijalnim uslugama i naknadama socijalne sigurnosti na pravičan, fer i jednak način. Od ključne važnosti je umrežavanje i koordinacija ustanova i organizacija koje se bave socijalnom zaštitom djece i odraslih, dok je sa druge strane potrebno sistem novčanih davanja usmjeriti prema grupama stanovništva koje su u stvarnoj potrebi te osigurati materijalna izdvajanja za grupe u riziku od siromaštva. Od posebnog značaja je razvijati i podržati programe jačanja porodica i prevencije obiteljskog nasilja, zanemarivanja i zlostavljanja djece, odvajanja djece od porodica, jačanja kompetencija mladih koji napuštaju alternativnu brigu, nezaposlenih mladih osoba, nezaposlenih žena itd., a koji podrazumijevaju savjetodavno-terapijske i socijalno edukativne programe za pojedince i porodice u kriznim situacijama kroz rad porodičnih/psiholoških savjetovališta, odnosno zaštitu, rehabilitaciju i osnaživanje žrtava nasilja na Tuzlanskom Kantonu kroz rad sigurnih kuća. Potrebno je sa nevladinim sektorom izraditi program i sudjelovati u aktivnostima podizanja svijesti građana o prevenciji nasilja u porodici i stvarati povoljno okruženje kroz unapređenje multisektorske podrške porodicama pogođenim nasiljem na području Tuzlanskog kantona.
U slučaju da je odvajanje djece od porodica neminovno, odnosno da djeca izgube biološke roditelje, neophodno je u saradnji sa nevladinim organizacijama i drugim ustanovama adekvatno podržati programe i aktivnosti jačanja kapaciteta i kvaliteta alternativnog zbrinjavanja djece, prvenstveno u okviru hraniteljstva a zatim porodičnog oblika brige kao i drugih oblika zbrinjavanja, pri čemu ne treba zanemariti poboljšanje kvalitete života djece i odraslih sa invaliditetom, povratnika i raseljenih lica, kao i korisnika javnih kuhinja i mladih u stanju potrebe, a posebnu pažnju posvetiti programima maloljetničke delikvencije.
U okviru ovog prioriteta posebnu pažnju je potrebno posvetiti jačanju saradnje vladinog i nevladinog sektora kroz formiranje koordinacionog tijela i uspostavljanje registra nevladinih organizacija koje djeluju na području TK, te osmisliti kvalitetne sisteme podrške i sufinanciranja projekata organizacija nevladinog sektora, koji imaju razvojni karakter.
Pored podrške porodicama i djeci, a u cilju sveobuhvatne i kvalitetne socijalne zaštite pristupačne svima, u okviru ovog prioriteta poseban značaj se daje unapređenju položaja mladih i boračke populacije, kroz programe uključivanja mladih u rad omladinskih organizacija i aktivnosti usmjerenih na aktivizam mladih, zapošljavanja i samozapošljavanja mladih i boračke populacije kao i programa obuke, preobuke i sticanja životnih vještina ovih ranjivih kategorija stanovništva.
Cilj prioriteta je stvoriti bolje uslove za život ranjivih kategorija stanovništva, a posebno porodica, djece, mladih, osoba sa invaliditetom i boračke populacije kako bi se poboljšao kvalitet njihovog života i smanjio rizik od siromaštva. Također cilj prioriteta je promovisati toleranciju, nenasilje i rodnu ravnopravnost u porodici i društvu, te smanjiti rizik odvajanja djece od porodica.
Realizacija prioriteta ostvarit će se kroz programe podrške socijalnoj uključenosti marginaliziranih grupa, programe podrške porodici, program podrške žrtvama nasilja u porodici, kreiranje normativnog okvira za jačanje pravične i jednakopravne podrške, programe sufinansiranja projekata NVO i jačanja saradnje nevladinog i vladinog sektora s ciljem kvalitetnije podrške ranjivim kategorijama i sveobuhvatnom razvoju TK, programe podrške mladima i programe unapređenja statusa boračke populacije na TK. Navedeno se očekuje da rezultira povećanjem stopa fertiliteta i nataliteta, smanjenjem indeksa starosti odnosno povećanje broja mlađe populacije u odnosu na stariju. Dodatno, doprinijeti će se stvaranju većeg broja vijeća mladih u TK koji će zastupati interese mladih te promicati njihov bolji položaj u društvu.
Prioritet se operacionalizira kroz 5 mjera čije ostvarenje će se pratiti preko 19 indikatora
Mjera 1
-
Podržati socijalnu uključenost marginaliziranih grupa i bolju ciljanost socijalne zaštite
- Pročitaj više
Mjera 2
-
Podrška jačanju socijalno-društvenih programa, socijalnog rada i pronatalitetnih mjera i politika
- Pročitaj više